Skutki alkoholizmu

Co jest złego w piciu zbyt dużej ilości alkoholu? Wbrew powszechnej opinii, jakoby umiarkowane picie mogło przynosić korzyści zdrowotne, wyniki najnowszych badań pokazują, że prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Z raportu opublikowanego w "British Medical Journal" wynika, że mężczyźni, którzy regularnie spożywają małe ilości alkoholu, dwa razy częściej umierają z powodu udaru mózgu niż abstynenci.

Zatem nie tylko wtedy, gdy nadużywasz alkoholu, musisz się liczyć z ryzykiem wystąpienia różnych zaburzeń zdrowotnych. Badania naukowe wykazały, że alkohol ma negatywny wpływ na prawie każdy narząd w organizmie. Spożywanie nawet umiarkowanych dawek alkoholu powoduje lub znacząco przyczynia się do następujących schorzeń:

- marskość wątroby;

- demencja lub udar mózgu;

- wysokie ciśnienie krwi;

- arytmia serca;

- rak (alkohol odpowiedzialny jest zwłaszcza za nowotwory trzustki, głowy i szyi, jelita grubego i wątroby). Picie dużych ilości alkoholu znacznie zwiększa także ryzyko na stanie się ofiarą kontuzji - zarówno wewnątrz, jak i poza domem.

Według najnowszych statystyk, alkohol jest przyczyną:

- 40% śmiertelnych wypadków samochodowych, samobójstw oraz śmiertelnych upadków;

- 50% ataków na tle seksualnym;

- 60% wszystkich śmiertelnych pożarów, utonięć i zabójstw.

Osobnym problemem jest spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne. Zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia u dziecka wielu chorób znanych jako płodowe spektrum zaburzeń alkoholowych (FASD). Nie wiadomo, czy jaka ilość alkoholu jest bezpieczna podczas ciąży. Dlatego, jeśli kobieta jest w ciąży lub planuje w nią zajść, zaleca się całkowitą abstynencję.